Інтерв’ю директора Департаменту про результати роботи за 2021 рік

– Пане Антоне, завершився 2021 рік, як Ви можете охарактеризувати його в цілому, з огляду на ті завдання та виклики, які він приніс для житлово-комунального господарства Одеської області?

Дійсно, минулий рік надав багато викликів та проблемних питань, на які ми були змушені реагувати. Варто згадати основні, це – коливання енергоринків природного газу та електроенергії, проходження минулого опалювального сезону, входження в новий зимовий період тощо.

Минулий рік був певним іспитом для новоутворених територіальних громад, а відтак одним із основнихзавдань Департаменту було надати допомогу у реалізації державної політики у сфері житлово-комунального господарства та енергоефективності на території області.

Не дивлячись на складнощі та, зважаючи на реалії сьогодення галузі, спільними зусиллями вдалось виконати планові завдання, досягти виконання основних пріоритетних заходів у сферах питного водопостачання, теплопостачання, енергетичній сфері, благоустрою та енергоефективності тощо.

– Які основні досягнення Ви вбачаєте успішними за минулий рік?

Їх багато. Відповідаючи на це питання пропоную зупинитись на конкретних результатах роботи Департаменту за 2021 рік в розрізі основних напрямків, розпочну з найактуальнішого – опалювального сезону.

Пам’ятаємо, що минулий рік приніс рекордні ціни на природний газ на світовому ринку, що вплинуло і на вітчизняний ринок енергетики. Завдяки успішним та своєчасним діям Уряду, вдалось захистити наших споживачів від стрімкого зростання тарифів на основні комунальні послуги.

На виконання двох Меморандумів, які були укладені Урядом та місцевою владою в опалювальному сезоні 2020/2021 років та на початку зимового періоду 2021/2022 років вдалось зафіксувати вартість газової складової для підприємств теплопостачання на рівні 7,4 грн/куб м (при ринковій вартості 40 грн/куб м), що дозволило залишити незмінними тарифи на теплопостачання для населення області, які використовують централізоване опалення.

Вперше за десяток років Державою у 2021 році виконані зобов’язання щодо компенсації підприємствам теплопостачання області різниці в тарифах на централізоване опалення в розмірі 663 млн грн. Погашення вказаних боргів з державного бюджету та низка інших заходів сприяла своєчасному початку та стабільному проходженню опалювального сезону 2021/2022 років в Одеській області.

Кожне місто, яке використовує централізоване теплопостачання розпочало пуск тепла відповідно до складених графіків, в тому числі і в місті Теплодар опалювальний сезон розпочався у перших числах листопада, що за останні роки було недосяжним результатом, зважаючи на проблеми місцевого теплопостачального підприємства.

До речі, опалювальний сезон в минулому році проходив без ускладнень та  серйозних аварійні ситуації на об’єктах теплопостачання усувались оперативно.

Кажучи про проходження опалювального сезону, необхідно зазначити, що проблемне питання опалення бюджетних закладів та установ теж було врегульовано за допомогою рішень Уряду, які дозволили захистити школи, лікарні та дитячі садочки, котрі опалюються власними котельнями за допомогою природного газу. Вирішенням питання стрімкого зростання ціни газу від постачальників стало запровадження НАК «Нафтогаз трейдинг» спеціальної цінової пропозиції таким споживачам на рівні 16,8 грн/м куб газу, що дозволило проходити безперебійно осінньо-зимовий період.

– Одеська область є регіоном, який характеризується недостатнім забезпеченням питною водою належної якості. Чи вдалось за рік зрушити з місця цю проблему?

Так, дійсно історично та географічно Одещина відноситься до регіонів країни з обмеженими обсягами джерел водопостачання, придатного до питного використання.

Для вирішення цього питання Одеською обласною радою в минулому році було прийнято регіональну програму «Питна вода Одещини на 2021-2024 роки», яка покликана вирішувати основні питання розвитку та модернізації систем водопостачання та водовідведення області, здійснити заходи із запровадження систем очистки води тощо.

В рамках обласної програми та за рахунок коштів обласного бюджету було здійснено роботи з капітального ремонту водогону в с. Вишневе Роздільнянського району, смт. Окни Подільського району, Вигодянської сільської ради. Проведено капітальний ремонт артезіанської свердловини у селі Жеребкове Подільського району та селі Біленьке Білгород-Дністровського району тощо.

Разом з тим, головною подією року у сфері водопостачання області необхідно визнати початок будівництва Болградського групового водопроводу сільгоспводопостачання, який після завершення будівництва вирішить проблему водопостачання 17 сільських населених пунктів, в яких мешкає понад 36 тис громадян.

Поряд з цим, без державної підтримки заходів з розвитку питного водопостачання регіону неможливо досягнути позитивних результатів. В минулому році Департаментом підготовлено та надано Мінрегіону перелік пріоритетних проєктів, спрямованих на забезпечення населених пунктів якісним водопостачанням та водовідведенням та які можуть бути профінансовані після прийняття Верховною Радою України Закону України «Про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки.

– Чи вживались заходи у сфері благоустрою територій ?

Безумовно. Минулий рік пройшов під девізом «Чиста Одещина».

Завдяки роботі Робочої групи з питань поводження з твердими побутовими відходами на території Одеської області, прийняті ефективні управлінські рішення щодо зменшення кількості місць видалення відходів та розроблення рішень щодо оптимального розміщення місць для регіональних полігонів твердих побутових відходів і комплексів переробки з їх утилізації:

– здійснено моніторинг стану експлуатації полігонів твердих побутових відходів (виявлено 628 полігонів/сміттєзвалищ на території Одеської області, з яких 130 не паспортизованих).

– проведено інвентаризацію існуючих місць видалення відходів та складено карту-схему із розташуванням на неї санкціонованих та несанкціонованих сміттєзвалищ із умовними позначками, яка дає можливість розробки логістичних схем маршрутів руху сміттєзбиральної техніки для оптимізації затрат на процеси збирання й транспортування ТПВ до місць їх видалення на полігонах.

Поряд з цим, на виконання доручення голови обласної державної адміністраціїпредставниками робочої групи здійснювались систематичні виїзди до територіальних громад Одеської області з метою виявлення несанкціонованих та неконтрольованих сміттєзвалищ.

За результатами виїздів території населених пунктів приведено у належний санітарний стан, ліквідовано несанкціоновані сміттєзвалища та створено умови, сприятливі для життєдіяльності населення.

Окрім того, позитивний вклад у приведення до належного санітарно-технічного стану території області внесли заходи, які були здійснені громадами на виконання розпорядження голови облдержадміністрації щодо проведення щорічної акції «За чисте довкілля» та дня благоустрою територій населених пунктів». Районними державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування області проводилась робота з виявлення та ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, підтримки технічного стану та створення нових парків, скверів, дитячих та спортивних майданчиків, а також впорядкування вулиць та доріг населених пунктів.

Під час проведення зазначеної акції  у 2021 році впорядковано 221 парк, 225 скверів, 667 дитячих та 353 спортивних майданчиків. Виявлено і ліквідовано 1386 несанкціонованих сміттєзвалищ, обсяг зібраних побутових відходів на яких становив 410,99 тис. м3. Витрачено бюджетних та позабюджетних 29,504 млн. грн. на благоустрій.

Разом з тим, на виконання заходів Програми з благоустрою населених пунктів Одеської області на 2020 – 2024 роки проведено капітальний ремонт дитячих ігрових містечок по в смт. Чорноморське, в селах Гвардійське та Нова Дофінівка Одеського району,смт. Лиманське,Роздільнянського району; побудовано новий дитячий майданчик у селі Кучурган, Роздільнянського району; здіснено благоустрій території в селах Слюсарево, Гетьманівка, Дубинове, Бакша та смт. СавраньСавранської селищної ради Подільського району,смт. Лиманське та с. КучурганРоздільнянького району, с. Каракурт Болградського району; побудовано та облаштовано спортивний майданчик у селі Мирне Одеського району; здійснено капітальний ремонт вуличного освітлення у селі Першотравневе Саф’янівської сільської ради Ізмаїльського району, селах Шимково, Пасицели та Точилово Подільського району тощо.

– Чи вбачаєте у сфері управління житлом позитивну динаміку за минулий рік?

Відповідно до покладених повноважень Департамент здійснює реалізацію житлової політики України на території Одеської області. Житлова політика полягає у поступовому утворенні ефективного власника житла у багатоквартирних будинках шляхом впроваджено об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ) та системи управителів житлового фонду.

Станом на 01.10.2021 на території Одеської області створено 1958 юридичних осіб ОСББ, які обслуговують 2350 багатоквартирний будинок із загальної кількості у 12075 будинків області. Таким чином ОСББ охоплює 19,46% житлового фонду. Протягом року кількість будинків, які обслуговуються ОСББ збільшилась на 189 будинків, тобто на 8,75%.

Оскільки утворення ОСББ є виключно волевиявленням громадян, для обслуговування було впроваджено систему управителів. Сьогодні на території Одеської області 7149 будинків управляються професійними управителями, що складає 59,20% від загальної кількості будинків. З них у 1905 будинках управителя обрано самостійно співвласниками. На початку четвертого кварталу 2019 року в управлінні перебувало 6818 (56,24%) будинків.

– Одеська область є флагманом енергоефективних рішень. Чи збережені були тенденції в минулому році?

Так, дійсно сфера енергоефективності була та залишається пріоритетною для Одещини.

Мешканці області активно взяли участь уДержавній програмі теплих кредитів на придбання негазових/неелектричних котлів та енергоефективного обладнання/матеріалів. Відтак, протягом 2021 року банками-партнерамивидано 364 кредити на суму 14,7млнгрн, які допоможуть заощаджувати громадянам на сплаті за енергоносії в подальшому.

Разом з тим, 32 багатоквартирні будинки подали заявки на участь у програмі «ЕНЕРГОДІМ» до Фонду енергоефективності» (м. Одеса – 28 заявок; м. Южне – 4;  за 2021рік подано 10 заявок). Оціночна вартість реалізації заходів з енергоефективності становить161,64 млн грн.

Протягом 2021 року вже  завершено 2 проєкти (м. Одеса: ОСББ “ГОВОРОВА-5”, ОСББ “Заболотного 59”).

Натомість, громади м. Одеси та Южного запровадили на місцях програми підтримки «Енергодім», в яких передбачили відповідне фінансування заходів з компенсації частини витрат співвласників будинків.

У 2021 році було продовжено реалізацію Регіональної цільової програми енергоефективності Одеської області на 2020-2022 роки. За рахунок місцевих бюджетів різних рівнів вдалось залучити рекордну для регіону річний обсяг фінансуванняв розмірі 341,9млнгрн, який був направлений громадами на:

– термомодернізацію та ремонт житлового фонду (завершені роботи – 371 будинок; продовжуються роботи – 42 буд.;  виготовлена ПКД – 17 буд.);

– термомодернізацію 39 об’єктів соціальної сфери області, продовжується реалізація заходів ще у 117 закладах освіти, охорони здоров’я та культури;

– реконструкцію та ремонтно-реставраційні ремонти фасадів та покрівель 15 будівель-пам’яток архітектури з впровадженням енергоефективних заходів (м. Одеса);

– ремонт вуличного освітлення, встановлення світлодіодних ламп (15 вулиць  з прилеглими вулиця та провулками у м. Одеса; на 19  вулицях м. Болград; 4 – м. Чорноморськ, 7 – м. Біляївка);

– модернізацію систем теплопостачання, водопостачання та водовідведення, встановлення енергоефективного обладнання;

– встановлення вузлів  обліку електричної та теплової енергії, холодної води та газу (Розділянський район –  встановлення в закладах освіти вузлів  обліку  теплової енергії).

Протягом 2021 року на території області діяло 17 місцевих програм, реалізація яких передбачалось проведення енерогоефективних заходів в т.ч. житлового фонду (фінансування: повне за  рахунок місцевих бюджетів; умови співфінансування; відшкодування частини суми кредиту або частини відсотків за кредитами).

У звітному році були укладені Меморандуми з Фондом енергоефективності про співпрацю щодо  енергомодернізації багатоквартирних будинків Одеською, Чорноморською, Южненською та Болградською міськими радами.

Поряд з цим, на кінець 2021 рокубюджетними установами області укладено з інвесторами 59 енергосервісних договорів на загальну суму більше ніж 53,4 млнгрн, термін дії яких від 5 до 15 років (по 3 ЕСКО-договору укладено в Подільському районі (колишній Савранський) та у м. Білгород-Дністровський, у м. Одеса – 53).

 За моделлю поглибленого партнерства укладено 4 енерсосервісних договору: м. Одеса – 3 договору; Савранська селищна громада – 1 договір.

З 2020 року, внаслідок правових колізій, що виникли із прийняттям Закону Укарїни «Про публічні закупівлі»,  був заблокований процес укладання ЕСКО-договорів.

Наприкінці 2021 року процес укладання ЕСКО-договорів був відновлений на підставі Закону України  «Про енергетичну ефективність»
№ 1818-IX від 21.10.2021.

Необхідно також відмітити ініціативу громад Одеського району – Южне та Красносілка, які разом із сусідніми громадами Миколаївської області розпочали пілотне впровадження револьверного фінансування енергозберігаючих заходів.

Співфінансування за проектом складає 550,0 тис грн, які будуть використовуватись муніципалітетами на заходи з підвищення енергоефективності житлових будинків.

– Які тенденції відбувались в альтернативній енергетиці ?

Позитивні. За 2021 рік потужність мережі енергетичної інфраструктури з відновлювальних джерел енергії збільшилась майже на 150 МВт:

За минулий рік було збудовано та введено в експлуатацію 13 нових об’єктів загальною потужністю 144 МВт, це: 10 сонячних електростанцій, 2 вітрові електростанції, 1 станція, яка працює на біомасі. Запланований відпуск електричної енергії вказаних об’єктів альтернативної енергетики- 556,006 млн кВт∙год.

Таким чином, в області вже функціонують 70 об’єктів альтернативної енергетики загальною потужністю 698,8 (63 СЕС; 3 ВЕС; 1 ГЕС; 2 БІОГАЗ; 1 БІОМАСА).

За 2021 року  вироблено – понад 800млнкВт∙год електричної енергії.

Також активним чином в минулому році відбувалось облаштування сонячних електростанції приватних домогосподарств.

За   2021 рік АТ «ДТЕК Одеські електромережі» приєднав до своїх мереж більше 500 нових приватних сонячних електростанцій загальною потужністю  майже 18 МВт.

На сьогодні ми вже маємо по області майже 2 тисячі сонячних електростанції приватних домогосподарств  потужністю понад 50 МВт, які за минулий рік згенерували 32 млн кВт∙год.

– Які заходи вживались в області щодо зміцнення електроенергетичної інфраструктури ?

Як відомо, сьогодні у південно-західній частині Одеської області є тільки одна центральна підстанція, поєднана із Молдовською ДРЕС. Електропостачання за цією лінією є ненадійним, оскільки її було сконструйовано для отримання електричної енергії  лише Молдовської ДРЕС. 

З метою вирішення питання ДП «Укренерго» розробляється проєкт будівництва ПЛ 330 кВ Новоодеська – Арциз,  визначений Кабінетом Міністрів Українипріоритетним проектомпо південному регіону.

Відповідно до розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації у 2021 році було утворено робочу групу з відпрацювання проблемних питань, які можуть виникати під час реалізації важливих проєктів для розвитку південних районів Одеської області, до складу якої входять представники структурних підрозділів облдержадміністрації та інших територіальних органів центральних виконавчих органів.

Будівництво ПЛ 330 кВ «Новоодеська-Арциз» за зазначеним варіантом дозволить уникнути проходження високовольтної лінії по території Республіки Молдова та вирішить сьогоднішню проблему енергозалежності української енергосистеми від стабільності функціонування об’єктів енергосистеми Республіки Молдова.

Разом з тим, у 2021 році сотні дитячих садочків, шкіл, медичних установ, багатоквартирних та приватних будинків Одеської області отримали надійне електропостачання. Це стало можливим завдяки проєкту «Велике оновлення мереж», який реалізує ДТЕК Одеські електромережі. В рамках проєкту протягом перших трьох кварталів компанія провела в регіоні капітальні ремонти, реконструкцію та будівництво нових об’єктів електроінфраструктури. Всі ці заходи дозволили підвищити якість електропостачання для більше ніж мільйона клієнтів компанії в Одесі та області.

Для надійної роботи енергоінфраструктури Одеси ДТЕК Одеські електромережі реконструював підстанцію «Чумка», завершує будівництво підстанції «Чубаївка» та кабельної лінії «Чумка-Чубаївка». Це дозволить задовільнити потреби у струмі клієнтів Малиновського, Київського та Приморського районів Одеси та запобігти аварійним відключенням.

Для стабільного електрозабезпечення клієнтів в Одеській області компанія виконала поточний ремонт силових трансформаторів на двох підстанціях у Березівському районі. Замінила вводи силових трансформаторів 110 кВ на чотирьох підстанціях в Ізмаїльському, Білгород-Дністровському та Болградському районах. Вчасне проведення таких заходів зменшує кількість аварій, а отже у клієнтів рідше зникатиме світло.

В рамках інвестиційної програми 2021 року компанія встановила 2 200 розумних лічильників клієнтам, що проживають в селищах Дачне, Усатово, Алтестово, а також деяких районах історичної частини міста Одеси. Такі прилади обліку автоматично передають покази про спожиту електроенергію, що економить час клієнта — йому не потрібно додатково повідомляти компанії ці дані через онлайн-сервіси або кол-центр.

– Дякуємо за вичерпні відповіді та бажаємо Департаменту наснаги та успіхів в реалізації основних завдань у наступному році!

Дякуємо за побажання, зробимо все від нас залежне в рамках покладених завдань та повноважень.